Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Skawinie

Z życia szkoły

Kalendarz imprez, różnorodnych uroczystości, wszelkich akcji jest w Jedynce niezwykle bogaty i zróżnicowany. Cały czas coś ciekawego się u nas dzieje. Niektóre wydarzenia już na trwale wpisały się w szkolny grafik, stając się naszą tradycją. Co roku przybywają nam nowe. Trudno je wszystkie wymienić, dlatego prezentujemy krótki przewodnik po najważniejszych szkolnych imprezach i wydarzeniach.

Wrzesień

Ogólnopolska akcja "Sprzątanie świata"

Uczniowie wszystkich klas biorą udział w całorocznej zbiórce surowców wtórnych, oraz w konkursach o tematyce związanej z ochroną środowiska. Akcja ma na celu pobudzenie świadomości ekologicznej młodego człowieka i wywołanie codziennych, naturalnych odruchów proekologicznych.

Międzynarodowy Dzień Kropki, to co raz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. Tego dnia nasi uczniowie, nauczyciele organizują wiele ciekawych zabaw, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony.

23 września kończy się astronomiczne lato, a zaczyna kolejna pora roku – jesień. By ta pora roku nie kojarzyła się tylko z porannymi mgłami, przymrozkami, ale również z kolorowymi, ciepłymi barwami staramy się zawsze urozmaicić ten dzień w naszej szkole. Zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli do wspólnych zabaw o tematyce jesiennej.

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Nowy rok, to nowe wyzwania! We wrześniu odbywają się wybory do samorządu szkolnego poprzedzone intensywną kampanią. Wybory te uczą dzieci reguł demokracji i kształtują postawy zaangażowania w sprawy najbliższego otoczenia.

 

Październik

Uroczyste ślubowanie klas pierwszych

Po niespełna dwóch miesiącach nauki pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej stają się pierwszoklasiści, którzy z tej okazji przygotowują program artystyczny, by zaprezentować świeżo zdobyte umiejętności.

Integracja klas czwartych w Zawoi

Uczniowie klas IV, z okazji przejścia do drugiego etapu kształcenia, wraz ze swoimi wychowawcami, wyjeżdżają do Zawoi na trzydniową wycieczkę integracyjną. Tam wspaniale się bawią, uczestnicząc w wielu atrakcyjnych przedsięwzięciach.

14 października Dzień Edukacji Narodowej 

Dzień Nauczyciela obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej, czyli pierwszego w Europie ministerstwa oświaty. Komisja Edukacji Narodowej została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

Większość państw na świecie obchodzi swój Dzień Edukacji. Na przykład u naszych sąsiadów w Czechach i na Słowacji jest to 28 marca, w Albanii święto to przypada 7 marca, w Hiszpanii 27 listopada, a w Chinach 10 września.

Staramy się, by ten dzień był świętem nas wszystkich: nauczycieli, pracowników naszej szkoły oraz uczniów. Dla nas wychowanie i wiedza jest celem samym w sobie, do którego dążymy każdego dnia.

Konkursy organizowane przez Małopolskiego Kuratora Oświaty

Jesienią rozpoczynają się zmagania w licznych konkursach przedmiotowych i tematycznych. Warto wyróżnić również „Alfika” i „Maksa matematycznego” - konkursy niezwykle popularne wśród naszych uczniów, wymagające posiadania nie tylko wiedzy matematycznej, lecz także zdolności logicznego myślenia i umiejętności dokonywania optymalnych wyborów.

 

Listopad

1 listopada

Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w Kościele katolickim od IX wieku. Wyznaczył je na 1 listopada papież Grzegorz IV w 837 roku.

Rozpoczynamy listopad wspomnieniami dotyczącymi zmarłych, zachowujemy pamięć o tych, którzy odeszli. Uczniowie naszej szkoły odwiedzają cmentarze, zanoszą kwiaty na groby osób związanych z naszą szkołą pielęgnując o nich pamięć.

11 listopada

Narodowe Święto Niepodległości to wyjątkowy czas dla nas. W 1918 roku Polska odzyskała upragnioną Niepodległość. Co roku staramy się upamiętnić ten dzień. Nasza szkoła na jeden dzień przybiera barwy narodowe. Bielą i czerwienią przyozdabiamy nasze sale lekcyjne, korytarze, a nawet elementy naszego ubioru, a wszystko po to, by okazać naszą radość i dumę, ze możemy żyć w wolnym kraju.

Międzynarodowy Dzień Czarnego Kota

17 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Czarnego Kota.

Święto zostało ustanowione w 2007 roku przez włoskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt i Środowiska (AIDAA). Według niektórych pechowe, inni twierdzą, że przynoszą szczęście. Celem tego święta jest zarówno zwrócenie uwagi na konieczność opieki nad tymi zwierzętami, jak i walka z uprzedzeniami oraz przesądami, które są wyjątkowo niebezpieczne dla czarnych kotów.

W tym dniu na szkolnych korytarzach można natknąć się na niejednego czarnego kota…., choć tylko papierowe dostarczają nam wiele radości i wciągają w interesująca zabawę integracyjną.

25 listopada

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada w naszej szkole, jak co roku, obchodzimy „Dzień Pluszowego Misia”.
Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przychodzi do szkoły ze swoim przyjacielem- Misiem lub w misiowych kolorach. Przybywają misie małe, duże, bardzo duże, białe, kolorowe itp.
Uczniowie starszych klas angażują się w przedstawienie młodszym kolegom misiowych bohaterów.

 

Grudzień

6 grudnia – mikołajki

6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana po korytarzach biegają uczniowie ubrani na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. Zawsze z ogromną radością witany jest św. Mikołaj, który przybywa w towarzystwie pięknych śnieżynek . Dzieci witają go z ogromnym entuzjazmem. W podziękowaniu za prezenty najmłodsi uczniowie recytują wiersze i śpiewają piosenki.

23 grudnia – klasowe wigilie

Zgodnie z tradycją naszej szkoły przed świętami Bożego Narodzenia spotykamy się na klasowych wigiliach. Dzięki pomocy rodziców uczniów we wszystkich klasach przygotowuje się uroczysty poczęstunek. Wspólnie spędzony czas to chwile radosne, pełne wzruszeń i dobrych życzeń. Dzieląc się opłatkiem, obdarowując się drobnymi prezentami i śpiewając kolędy składamy sobie życzenia świąteczne.

Świąteczne kiermasze

Uczniowie wykonują z nauczycielami ozdoby na zajęciach i kółkach plastycznych oraz w domach wraz z rodzicami,  a efekt ich pracy, to sprzedawane na kiermaszu: stroiki, ozdoby z masy solnej, makaronu, szyszek, gałęzi, kartki świąteczne itp. Kiermasz świąteczny jest doskonałą okazją do zakupu robionych ozdób choinkowych, dekoracji świątecznych i wyjątkowych prezentów. Oczywiście nie może zabraknąć przysmaków świątecznych. Ciasta przygotowane przez rodziców smakują zawsze wyśmienicie. 

Jasełka, kolędowanie

Oczywiście w okolicy Świąt Bożego Narodzenia w świąteczny nastrój wprowadza nas Koncert Bożonarodzeniowy, podczas którego uczniowie wszystkich klas wraz z nauczycielami śpiewają najpiękniejsze kolędy polskie. Organizowane są również jasełka. Inicjatorem powstania tej ponad 20 – letniej (sic!) tradycji oraz jej wieloletnim organizatorem był ksiądz Jan Jakubiec. Pracę jego kontynuują katecheci oraz nauczyciele z naszej szkoły, natomiast aktorami są uczniowie, którzy podchodzą do tego przedsięwzięcia z ogromnym zaangażowaniem.

 

Styczeń

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Każdego roku uczniowie naszej szkoły biorą udział w zbiórce pieniędzy na rzecz chorych dzieci i osób starszych. Nie tylko zbieramy pieniądze na ten szczytny cel, ale nasi obdarzeni licznymi talentami uczniowie występują podczas Wielkiego Finału Orkiestry.

Orszak Trzech Króli

Nasi uczniowie bardzo chętnie angażują się w to niezwykłe wydarzenie, które już od kilku lat na stałe wpisało się w kalendarz imprez okolicznościowych Skawiny.

 

Luty

Dzień Patrona Szkoły – Mikołaja Kopernika

Dzień Patrona obfituje w liczne występy, zabawy, zawody sportowe i prezentacje.

14 lutego - walentynki

14 lutego upływa w szkole, w atmosferze miłości i przyjaźni. A wszystko to z okazji Międzynarodowego Dnia Zakochanych.  Samorząd Uczniowski organizuje pocztę walentynkową. Uczniowie przygotowują serduszka i kartki walentynkowe wyrażając w ten sposób swoje sympatie.  Następnie walentynkowe amorki odpowiednio segregują pocztę i rozdają wszystkim adresatom. 

Kiermasz Zapustowy

Zapusty, czyli inaczej karnawał, to okres wszelkiego rodzaju zabaw, widowisk, uczt czy przebieranek. Jest to tradycja ludowa, polegająca na wspólnej zabawie i spędzaniu czasu w jak najlepszej atmosferze. W Polsce zdecydowanie częściej używa się nazwy karnawał

Uczniom naszej szkoły przypominamy tradycje, kulturę i obyczaje szlacheckie, które stały się podstawą współczesnych obrzędów świeckich i religijnych.

Szkolna Dyskoteka

Samorząd Uczniowski stara się zawsze wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi, dlatego to nie lada wydarzenie w naszej szkole. Uczniowie klas IV – VIII chętnie biorą udział w dyskotekowych zabawach i konkursach. Co roku to niezapomniane wydarzenie na długo wpisuje się w pamięć naszych wychowanków, którzy chętnie wracają do „Klubu Rozdymka”.

 

Marzec

Pasowanie na czytelnika, Dzień Otwarty,
Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur

Biblioteka szkolna przyjmuje pod swoje skrzydła pierwszoklasistów pasując ich na czytelników, a szkoła otwiera swoje wrota, organizując „Dzień Otwarty”. Przyszli uczniowie wraz z rodzicami mogą zwiedzić naszą placówkę i zobaczyć, jak wyglądają sale lekcyjne, biblioteka, czytelnia czy świetlica, a także uczestniczyć w rożnych zabawach edukacyjnych przygotowanych przez nauczycieli.

Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudza organizowany także w marcu Kangur. Zadania oraz termin są ustalane przez międzynarodową komisję. W tym samym dniu uczniowie 28 krajów biorących udział w Konkursie rozwiązują te same zadania. Międzynarodowe matematyczne wyzwanie podejmuje zwykle ok. 40 uczniów naszej szkoły.

21 marca

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia po długim, zimowym śnie. Jak co roku uczniowie naszej szkoły spotkają się w radosnych nastrojach, by pożegnać zimę, a powitać wiosnę. W tym dniu Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami proponuje uczniom naszej szkoły wiele ciekawych zabaw i interesujących konkursów, a wszystko po to by na naszych korytarzach i sercach na długo rozgościła się ukochana przez wszystkich pora roku.

30 marca

Światowy Dzień Muffinka

Kiermasz babek świątecznych, muffinek i babeczek.
Samorząd Uczniowski przed Świętami Wielkanocnymi organizuje kiermasz wypieków świątecznych. Korytarze wypełniają się zapachem wanilii i owoców, a wszystko to za sprawą domowych wypieków.

 

Maj

1 – 3 maja

Co roku obchodzimy rocznicę podpisania Ustawy Rządowej z dnia 3 maja 1791 r., Konstytucji 3 Maja. To dobra okazja do refleksji na temat jej rzeczywistego znaczenia. Wpajamy naszym wychowankom postawę patriotyczną, uczymy poszanowania dla wartości narodowych, dumy z bycia Polakiem.

Zielone Szkoły

W majowym wiele klas wyjeżdża na wycieczki oraz zielone szkoły, by poznać ciekawe zakątki naszego kraju, jego mniej znane tradycje, lokalna historię. Jest to zapewne najbardziej atrakcyjna dla uczniów forma edukacji.

Tydzień Kultur

Każdego roku pragniemy przybliżać naszym uczniom kulturę danego regionu. Pragniemy uwrażliwiać ich na piękno zapomnianych tradycji i obyczajów. W myśl: „Cudze chwalicie, swego nie znacie” Samorząd Uczniowski dąży do przypomnienia zapomnianych tradycji regionów naszej ojczyzny.

 

Czerwiec

1 czerwca

Międzynarodowy Dzień Dziecka

Dzień Dziecka ustanowiony został w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. 

W szkole to dzień bardzo uroczysty, zawsze dopisuje nam wspaniała pogoda, humory i energia do sprawdzenia swoich sił w zabawach sportowych. Wszyscy zostają obdarowani cukierkami i zdrowymi owocami.

Zakończenie roku szkolnego

Staje się coraz cieplej i w końcu nastaje dzień, gdy w czerwcu słyszymy ostatni przed wakacjami dzwonek. Na kończącym rok szkolny apelu najlepszym uczniom wręczane są nagrody i listy pochwalne, natomiast ich rodzicom listy gratulacyjne, a częścią artystyczną żegnani są najstarsi wychowankowie, opuszczający mury naszej szkoły.

Oprócz wymienionych stałych przedsięwzięć, Szkoła Podstawowa nr 1 co roku podejmuje wiele akcji, mających na celu wszechstronny rozwój naszych uczniów, nie tylko intelektualny, ale także:

• kulturalny – organizujemy liczne wycieczki przedmiotowe (teatr, kino, muzea, itp.), które pozwalają naszym uczniom zetknąć się z kulturą wyższą i poszerzać wiedzę na temat otaczającego świata.

• społeczny- dzięki działalności dobroczynnej (zbiórka funduszy w ramach akcji „Adopcja na odległość”, „Góra grosza” czy rzeczy na potrzeby schroniska dla zwierząt), ale także poprzez udział w obchodach Światowego Dnia Autyzmu

• zdrowotny - uczestniczymy w projektach Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemicznej, czy „Programie dla szkół” , w ramach których uczniowie zdobywają wiedzę z zakresu profilaktyki zdrowotnej.

 

Artykuły