PRZEDSTAWIENIE JASEŁKOWE „DROGA DO BETLEJEM”

W dniach 25, 26 i 28 stycznia 2024 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 pięciokrotnie, po raz dwudziesty piąty wystawili przedstawienie jasełkowe w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Skawinie. W wystawionym 25 stycznia spektaklu wzięli udział: pan Arkadiusz Wrzoszczyk (Wicestarosta Powiatu Krakowskiego), pan Norbert Rzepisko (Burmistrz Miasta i Gminy Skawina), pan Witold Grabiec (Pierwszy Zastępca Burmistrza), pani Marzena Bulanda (Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Skawinie), pani Elżbieta Baran (Skawińskie Stowarzyszenie Partnerstwa Miast), pani Urszula Wiącek (Prezes Fundacji „Dar Serca”), pan Czesław Gąsiorowski (Dyrektor Muzeum Regionalnego w Skawinie), Przedstawiciele Rady Miejskiej w Skawinie oraz Przedstawiciel Służb Mundurowych w Skawinie. W wydarzeniu uczestniczyli również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, ich rodzice, nauczyciele Jedynki oraz emerytowani pracownicy szkoły.

Świąteczny spektakl pt. „Droga do Betlejem” ogromnie podobał się widzom zgromadzonym w sali teatralnej parafii. W jego przygotowanie zaangażowało się kilkudziesięciu aktorów z SP1 – w tym liczący kilkanaście osób chór. W spektaklu rolę Jezuska zagrała również dziesięciomiesięczna Nikola, córka pani Justyny Kapłan – mamy dwojga uczniów naszej szkoły. Wydarzenie poprzedziły wielomiesięczne próby koordynowane przez zespół nauczycieli przedmiotów humanistycznych. Reżyserkami spektaklu były: siostra Barbara Brzoza, pani mgr Beata Milc oraz pani mgr Monika Bobula. Niezwykła, wprawiająca wszystkich w dobry nastrój oprawa muzyczna była zasługą pani mgr Danuty Marcinowskiej, a dekoracja została stworzona przez panią mgr Magdalenę Szynkarczuk. W przygotowanie spektaklu zaangażowały się ponadto pani mgr Urszula Dębska oraz pani mgr Agnieszka Zdeb.

We współpracy z młodymi aktorami gronu pedagogicznemu udało się stworzyć niezwykle ciekawą inscenizację, przedstawiającą moment narodzin Chrystusa oraz poprzedzające go zdarzenia. Uwagę widzów przykuła przede wszystkim oryginalna choreografia i niezwykłe stroje. Występujący w przedstawieniu aktorzy okazali się wszechstronnie utalentowani – nie tylko z zaangażowaniem wypowiadali swoje kwestie, lecz również tańczyli i śpiewali. Artyści gestem, mimiką oraz intonacją dobrze oddali radość z narodzin Chrystusa, przynoszącego światu Dobrą Nowinę.

Warto zauważyć, że aktorzy z SP1 byli niezwykle wiarygodni w swojej grze i dali szczere świadectwo wiary w takie wartości jak: miłość, zaufanie, pokój i przebaczenie. Uświadomili również widzom, że właśnie tymi wartościami powinniśmy kierować się w codziennym życiu.

W piątek 26 stycznia o godz. 10.00 gośćmi na przedstawieniu jasełkowym byli podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy wraz z opiekunami i przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola nr 1 i nr 2 oraz Przedszkola Katolickiego wraz ze swoimi wychowawczyniami i paniami dyrektor. Młoda publiczność bardzo żywo reagowała na wydarzenia, które rozgrywały się na scenie.

Ważnym wydarzeniem było również niedzielne przedstawienie, które jak zawsze tłumnie zaszczycili bliscy naszych młodych aktorów, ale również parafianie, którzy od lat śledzą nasze poczynania. Cieszymy się, że jasełka na stałe wpisały się w kalendarium wydarzeń parafii i budzą zainteresowanie mieszkańców.

Serdecznie dziękujemy uczniom, nauczycielom oraz rodzicom, którzy pomogli w przygotowaniu jasełek. Dzięki Wam mogliśmy wystawić niezwykłe przedstawienie, które przysporzyło wiele radości społeczności Jedynki oraz mieszkańcom Skawiny.