Odblaskowa Szkoła

Tradycyjnie już, w naszej szkole, miesiące wrzesień i październik, to czas szczególnej troski o bezpieczeństwo dzieci. Dlatego też, jak co roku skawińska „Jedynka” wzięła udział w konkursie „Odblaskowa szkoła” organizowanym przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolskie Kuratorium Oświaty, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Małopolski Urząd Marszałkowski.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi pedagogów, rodziców i opiekunów na konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania z elementów odblaskowych i promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym. Do akcji włączyły się klasy 0-3.

W szkole przeprowadzono szereg działań zwiększających bezpieczeństwo najmłodszych na drodze i promujących noszenie odblasków.

• Zorganizowano wyjścia klas 0-3 do miasteczka komunikacyjnego, podczas których dzieci uczyły się zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym;
  • Przygotowano gazetki ścienne promujące akcję;
  • Najmłodsze dzieci zostały wyposażone w elementy odblaskowe;
  • Odbyły się konkursy tematyczne:
    • Konkurs plastyczny „ Odblaskowe breloki”;
    • Konkurs wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym dla klas 2-3;
  • W klasach przeprowadzono pogadanki dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym;
  • Akcja została rozpropagowana w mediach społecznościowych;
  • Dzieci z klasy 2b w czasie spotkania z oficerem Straży Miejskiej nagrały filmik, podczas którego recytowały wierszyk dotyczący bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię.
  • Odbył się również apel podsumowujący akcję, podczas którego wręczono nagrody uczniom za udział w konkursach promujących bezpieczeństwo, obejrzano filmy edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa w ruchu komunikacyjnym oraz przeprowadzono quiz z wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

Jesteśmy przekonani, że zachęciliśmy wszystkich uczniów do noszenia elementów odblaskowych, a podjęte działania przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa dzieci.