„CZY TO JEST EPIKA, LIRYKA CZY DRAMAT?” - PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE O RODZAJACH I GATUNKACH LITERACKICH

Od wielu już lat Szkoła Podstawowa nr 1 w Skawinie współpracuje z Agencją artystyczną Pro-Art-Krak, która organizuje spotkania teatralne przybliżające uczniom treści z zakresu języka polskiego.

W dniu 24.01.2024 r. uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w spektaklu poświęconym rodzajom i gatunkom literackim. Przedstawienie przypominało performans. Na scenie pojawili się aktorzy – Wojciech Habela i Jacek Lecznar. Jeden wcielił się w rolę teatralnego pracownika pionu technicznego marzącego o występie na scenie, drugi zaś grał aktora wezwanego niespodziewanie do teatru na próbę. Spotkanie bohaterów zaowocowało zabawnym dialogiem, w którym bieżące obserwacje dotyczące szkolnej rzeczywistości i życia w ogóle, mieszały się z refleksjami poświęconymi poetyce i teorii literatury. Aktorzy omawiali rodzaje i gatunki literackie odwołując się do znanych dzieciom lektur i tekstów kultury.

Do uczestnictwa w performansie zaproszono widzów. Uczniowie świetnie zagrali w zabawnych etiudach teatralnych. Spektakl zakończył się quizem, w którym trzeba było wykazać się wiedzą pozyskaną podczas przedstawienia.

Przedstawienie w nowatorski i ciekawy sposób przybliżyło uczniom wiadomości polonistyczne. Dzięki niemu dzieci lepiej zapamiętały treści ujęte w podstawie programowej dla klas 4-8.