JASEŁKA U PANI HRABINY

W dniach 18, 19 i 22 stycznia 2023 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 po raz dwudziesty czwarty wystawiali przedstawienie jasełkowe w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Skawinie.

Wydarzenie z udziałem zaproszonych gości rozpoczęło się od przemówienia Dyrektor Szkoły mgr Bożeny Moskwy, która serdecznie powitała gości. W uroczystości wzięli udział: pani Urszula Wiącek (Prezes Fundacji „Dar Serca”), pani Krystyna Droździewicz (dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie oraz Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej), pan Tomasz Stawowy (Dyrektor Centrum Kultury i Sportu), pan Stanisław Grodecki (Przewodniczący Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Skawiny), pani Hanna Jakubek (Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego), pan Stanisław Lupa, pan Antoni Sapała, pan Karol Kościelny, pan Marek Spólnik (Przedstawiciele Rady Miejskiej w Skawinie) oraz ksiądz Wiesław Baniak ze Zgromadzenia Sług Miłości. Podczas przedstawienia jasełkowego zorganizowanego 22 stycznia 2023 r. dla mieszkańców Skawiny w wydarzeniu uczestniczyli Ks. Kanonik Włodzimierz Łukowicz, emerytowany proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Skawinie i pani Elżbieta Baran – przedstawiciel Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast, a jednocześnie wieloletni nauczyciel SP1 i inicjator przedstawień jasełkowych przygotowywanych przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1. W trakcie każdej odsłony widowiska wśród publiczności obecni byli rodzice, emerytowani pracownicy oraz uczniowie i nauczyciele Jedynki.

Świąteczny spektakl pt. „Jasełka u pani hrabiny” zachwycił widzów tłumnie zgromadzonych w sali teatralnej parafii. W jego przygotowanie zaangażowało się kilkudziesięciu uczniów z klas 2-8 – w tym liczący kilkanaście osób chór. W spektaklu zagrał również Piotruś – kilkumiesięczny syn pani Wioletty Szczypczyk, katechetki z SP1.

Wydarzenie poprzedziły wielomiesięczne próby koordynowane przez zespół nauczycieli przedmiotów humanistycznych. Reżyserkami spektaklu były: siostra Barbara Brzoza, mgr Beata Milc oraz mgr Monika Bobula. O oprawę muzyczną zadbała mgr Danuta Marcinowska, zaś dekoracją zajęła się mgr Magdalena Szynkarczuk. Aniołków i pasterzy przygotowały mgr Agnieszka Zdeb i mgr Renata Pachytel.

We współpracy z młodymi aktorami gronu pedagogicznemu udało się stworzyć wyjątkową i dynamiczną inscenizację ukazującą nie tylko moment narodzin Chrystusa, lecz również proces przemiany głównej bohaterki – hrabiny. Ta za sprawą swoich sprytnych służących poczuła wyjątkowość świąt i stała się życzliwą i empatyczną kobietą. Niezwykłe stroje, niesamowita choreografia, bogactwo środków artystycznego wyrazu przykuły uwagę widzów. Ci w wielkim skupieniu śledzili kolejne epizody spektaklu i z niecierpliwością wyczekiwali momentu przyjścia na świat Mesjasza. Występujący w przedstawieniu aktorzy okazali się wszechstronnie utalentowani – nie tylko z przejęciem i zaangażowaniem wypowiadali swoje kwestie, lecz również tańczyli i śpiewali. Artyści gestem, mimiką oraz intonacją świetnie oddali radość z narodzin Chrystusa przynoszącego światu Dobrą Nowinę.

Warto zauważyć, że uczniowie z SP1 byli niezwykle wiarygodni w swojej grze i dali szczere świadectwo wiary w takie wartości jak miłość, zaufanie, pokój i przebaczenie. Uświadomili również widzom, że właśnie tymi wartościami powinniśmy kierować się w codziennym życiu.

Tuż po zakończeniu przedstawienia głos zabrała Pani Dyrektor, która pogratulowała występu dzieciom i złożyła podziękowania nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie spektaklu. Następnie wypowiedział się pan Stanisław Lupa, który w imieniu Rady Miejskiej w Skawinie podziękował organizatorom za niezwykły spektakl oraz kultywowanie tradycji jasełkowej. By wyrazić wdzięczność, zaśpiewał góralską pieśń Syćka se Wom zycom.

Wspaniali aktorzy zostali nagrodzeni przez publiczność licznymi owacjami i gratulacjami. Otrzymali również słodki upominek od Dyrektor SP1, rodziców uczniów z klasy 5b oraz sponsorów. Jasełka przygotowane przez młodych artystów ze Szkoły Podstawowej nr 1 z pewnością na długo pozostaną w pamięci społeczności Skawiny, przysparzając jej wiele dumy i radości.