Akcja „Sprzątanie Świata 2023”

We wrześniu 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 1 zorganizowano trzydziestą edycję akcji „Sprzątania Świata”. Tegoroczna, jubileuszowa kampania, przebiegała pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Tradycyjnie zaangażowali się w nią uczniowie klas 0-3 z naszej szkoły.

W ramach akcji „Sprzątanie Świata” wychowawcy przeprowadzili z dziećmi rozmowy i pogadanki nawiązujące do problemu zanieczyszczania środowiska naturalnego oraz konieczności dbania o nie.

Każda z klas wykonała plakaty na temat „Ziemia nasz wspólny dom”, które odnosiły się do tegorocznego hasła. Zaprezentowane na korytarzu szkolnym prace miały zachęcić dzieci zarówno do większej dbałości o naszą planetę, jak i do rozwijania świadomości ekologicznej.

Podczas apelu podsumowującego uczniowie obejrzeli krótki film prezentujący degradację środowiska naturalnego spowodowaną niewłaściwą działalnością człowieka. Prowadzący zwrócili także najmłodszym uwagę na problem małych odpadów (np. niedopałków, kapsli), które najczęściej zaśmiecają naturę – obliczono, iż każdego roku na całym świecie wyrzuca się około 4,5 biliona niedopałków. Są one prawdziwymi, toksycznymi bombami. Badania pokazują, że jeden niedopałek z papierosa może skazić do 1000 litrów wody. W dalszej kolejności zaprezentowano animowany film, przypominający i utrwalający właściwe zasady segregowania śmieci. Następnie uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące prezentowanych tematów. Prawidłowe odpowiedzi zostały nagrodzone cukierkami. Słodycze otrzymały również wszystkie zespoły klasowe, które wykonały konkursowe plakaty.

Organizatorzy wydarzenia żywią nadzieję, że ekologiczny zapał będzie towarzyszył uczniom przez cały rok i przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego.