"ODBLASKOWA SZKOŁA"

Szkoła Podstawowa nr 1 w Skawinie po raz kolejny wzięła udział w konkursie "ODBLASKOWA SZKOŁA" organizowanym przez Małopolską  Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolskie Kuratorium Oświaty, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Małopolski Urząd  Marszałkowski. Celem konkursu jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe. Szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych zwłaszcza w drodze do i ze szkoły. Ponadto celem akcji jest zwrócenie uwagi pedagogów, rodziców i opiekunów na konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania z elementów odblaskowych i promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym. Do akcji włączyły się klasy 0-3 oraz dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej.

W szkole przeprowadzono szereg działań zwiększających bezpieczeństwo najmłodszych na drodze i promujących noszenie odblasków.

• Zorganizowano wyjścia klas 0-3 do miasteczka komunikacyjnego, podczas których dzieci uczyły się zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym;
  • Odbyły się spotkania uczniów w szkole z oficerem Straży Miejskiej. Wychowawcy przeprowadzili lekcje, podczas których poruszano tematykę bezpieczeństwa;
  • Przygotowano gazetki ścienne promujące akcję;
  • Najmłodsze dzieci zostały wyposażone w elementy odblaskowe;
  • Odbyły się konkursy tematyczne:
    • Konkurs plastyczny „ Bądź widoczny na drodze”,
    • Konkurs wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym „Odblaskowa szkoła”;
  • Zorganizowano akcję promującą bezpieczeństwo pieszych skierowaną do Seniorów ze Skawińskiego Stowarzyszenia Klubu Seniora „Seniorek”;
  • Odbyła się finałowa gala, która podsumowała akcję „Odblaskowa szkoła”. Podczas występu zaprezentowali się uczniowie klasy 3b, którzy pod opieką pani mgr Katarzyny Polus przygotowali tematyczny występ i przekonywali widownię, że odblaski zwiększają bezpieczeństwo. Na występ zaproszono pana Romana Gdulę, oficera pieszo- rowerowego.

Dla uczniów naszej szkoły była to niewątpliwie ciekawa forma zdobywania i utrwalania wiedzy na temat bezpieczeństwa na drodze. Dzięki tej akcji zostali uświadomieni, że nawet mały element odblaskowy może niejednokrotnie uratować życie.