Uroczystość ślubowania klas pierwszych

W dniu 14 października 2021 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Skawinie odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych.
Pani Dyrektor mgr Bożena Moskwa serdecznie powitała pierwszoklasistów, ich wychowawczynie, rodziców i nauczycieli. Ze względu na panującą sytuację epidemiczną oraz konieczność zachowania reżimu sanitarnego liczba osób biorących udział w wydarzeniu była znacznie ograniczona.

Po części wprowadzającej najmłodsi uczniowie SP1 przedstawili program artystyczny, w ramach którego recytowali wiersze oraz śpiewali piosenki. W repertuarze znalazły się między innymi teksty A. Maj, M. Nawrockiej, E. Sorbian-Kardaś, M. Stępień, J. Tomańskiej i M. Totoszki. Mimo tremy pierwszoklasiści doskonale zaprezentowali się na scenie i zyskali uznanie rówieśników oraz grona pedagogicznego. Ich świetne wystąpienie było nie tylko efektem licznych prób i rzetelnych przygotowań, lecz także owocem doskonałej współpracy z nowymi wychowawcami, którzy włożyli wiele wysiłku, aby zmotywować uczniów do twórczej pracy i rozbudzić w nich teatralną pasję.

Dzieci z pierwszych klas nie tylko zdobyły serca publiczności, lecz także dowiodły, że są gotowe do wejścia w rolę pełnoprawnych uczniów Jedynki. Pierwszoklasiści zobowiązali się przestrzegać reguł panujących w szkole i dali wyraz przywiązaniu do wartości patriotycznych. Uczniowie z zaangażowaniem recytowali Katechizm polskiego dziecka Władysława Bełzy i z przejęciem śpiewali utwory sławiące piękno ojczyzny. Za swoją wzorową postawę oraz doskonałe przygotowanie do uroczystości zostali nagrodzeni gromkimi brawami widowni. Ta z niezwykłym zainteresowaniem obejrzała pełen dynamizmu spektakl przygotowany z okazji ślubowania.

Po zakończeniu programu artystycznego przyszedł czas na oficjalną część spotkania, która rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy oraz odśpiewania hymnu. Następnie pierwszoklasiści ślubowali, że będą: „zdobywać wiedzę”, „szanować nauczycieli i rodziców” oraz „dbać o honor szkoły”. Po wysłuchaniu przysięgi, Pani Dyrektor pasowała pierwszaków na uczniów i wręczyła im pamiątkowe dyplomy dokumentujące włączenie ich w poczet społeczności SP1.

Na koniec uroczystości Pani Dyrektor złożyła serdecznie podziękowania osobom zaangażowanym w przygotowanie przedsięwzięcia. Otrzymały je pani mgr Bogusława Cora (wychowawczyni klasy Ia), pani mgr Lucyna Tomczyk-Archacka (wychowawczyni klasy Ib) oraz pani mgr Małgorzata Jeleń (wychowawczyni klasy Ic). Dyrektor podziękowała także nauczycielom odpowiedzialnym za oprawę artystyczną ślubowania oraz nagłośnienie. Wyrazy wdzięczności skierowała również do pani Katarzyny Skrzybalskiej – skawińskiej fotograf odpowiedzialnej za wykonanie profesjonalnej relacji zdjęciowej z wydarzenia. Podziękowania otrzymali też uczniowie starszych klas starszych, którzy występowali w chórze i nieśli poczet sztandarowy szkoły.

Ślubowanie uczniów klas pierwszych z pewnością zostanie na długo zapamiętane przez rodziców, grono pedagogiczne oraz dzieci. Te dały się poznać od najlepszej strony, przekonując publiczność o swoich niezwykłych umiejętnościach oraz wierności szkolnym ideałom. Nie ulega wątpliwości, że pierwszoklasiści będą na co dzień godnie reprezentować Szkołę Podstawową nr 1 zarówno wśród bliskich, rówieśników, jak i w społeczności lokalnej w ogóle.

Źródło: SP1 Skawina

Zdjęcia: Pracownia Fotograficzna Katarzyna Skrzybalska