Spotkanie z podróżnikiem: USA - Zachodnie Wybrzeże

W dniu 12 grudnia 2023 r. uczniowie klas 0-8 po raz kolejny uczestniczyli w niezwykłym spotkaniu z podróżnikiem – przedstawicielem grupy „trzask.pl”.
Temat spotkania brzmiał: „USA – Zachodnie Wybrzeże” i zawierał w sobie opowieść o czterech westernowych stanach: Nevadzie, Arizonie, Utah i Kalifornii.

Prelekcja zaczęła się od Las Vegas i zawierała niecodzienne informacje o kasynach, hazardzie, a także o charakterze i klimacie tego legendarnego miasta. Następnie uczniowie obejrzeli fotografie Wielkiego Kanionu Colorado, które przybliżyły im informacje dotyczące klimatu, a także budowy geologicznej jednego z najstarszych parków narodowych w Stanach Zjednoczonych. Podróżnik w niezwykle ciekawy sposób opowiadał o spotkaniu z bizonami. Podczas spotkania nie zabrakło historii Indian, szczególnie z plemienia Nawaho i Hopi. Prelegent zaprezentował cuda natury, które można zobaczyć w Parku Narodowym Arches, a także wyjaśnił, jak powstają skalne łuki.

Niezwykłe zainteresowanie wywołała legendarna ROUTE 66, w tym historia jej powstania i upadku.  Dzięki prezentacji multimedialnej słuchacze odwiedzili kilka klimatycznych miasteczek – Winslow, Twin Arrows, Seligman, Barstow oraz Oatman. Uczniowie mieli możliwość podziwiania „wymarłych” miasteczek, oglądając opuszczone budynki, stare samochody, stacje benzynowe i kolorowe neony. Niesamowita okazała się też historia Butelkowego Lasu (Elmer’s Bottle Tree Ranch), baru-postoju, przy Route 66, w którym żyje więcej osłów niż ludzi.

Ważnym akcentem tej wyjątkowej lekcji była opowieść o pożarach w USA, specjalnych oddziałach strażaków oraz miejscu pamięci i edukacji o pożarach w Prescott w Arizonie.

Podczas wirtualnej podróży uczniowie dotarli do Los Angeles wielkiego miasta z potężnymi wieżowcami i… namiotami bezdomnych. Uczestnikom spotkania został przybliżony problem bezdomności, uzależnień oraz zapoznali się z systemem ubezpieczeń w USA.

Oczywiście nie zabrakło zdjęć z Hollywood, alei gwiazd i Dolby Theatre – miejsca, w którym rozdawane są Oskary. Uczniowie odwiedzili też Crypto.com Arenę, czyli halę, w której swoje mecze rozgrywają koszykarze LA Lakers.

Następnie, by odpocząć od zgiełku wielkich miast, pojechali do Parku Narodowego Sekwoi, żeby zobaczyć największe drzewa na świecie. Później udali się do San Francisco ze słynnym mostem Golden Gate oraz poznali Dolinę Krzemową.

Podczas spotkania nie zabrakło też rekwizytów i pamiątek przywiezionych z USA. Uczniowie z wielką uwagą słuchali opowieści o tym ogromnym kraju i z zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniu.

Kolejne marzenie do realizacji – to podróż do Stanów Zjednoczonych. Uśmiech