Spotkanie profilaktyczno-wychowawcze z przedstawicielem Policji

W środę 29 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Skawinie gościliśmy pana Grzegorza Hucisko – Kierownika Rewiru Dzielnicowych Komisariatu Policji w Skawinie.

Policjant przeprowadził zajęcia profilaktyczno-wychowawcze w klasach szóstych, siódmych i ósmych. Były one poświęcone zagadnieniom dotyczącym demoralizacji i zachowań ryzykownych wśród nieletnich.

Uczniowie naszej Szkoły otrzymali wiele informacji związanych z postępowaniem w sprawach nieletnich oraz odpowiedzialności prawnej za podejmowanie czynów zabronionych.

W czasie spotkania zostały omówione najczęściej podejmowane przez młodych ludzi zachowania ryzykowne oraz grożące za nie konsekwencje. Wśród poruszonych tematów znalazły się, m. in. naruszanie godności, dobrego imienia i cielesności innych osób, a także posiadanie przy sobie niebezpiecznych przedmiotów, kradzieże, nieodpowiednie korzystanie z mediów społecznościowych (udostępnianie i rozsyłanie nieprawdziwych informacji, stosowanie cyberprzemocy). Poruszono problem ulegania uzależnieniom oraz niszczenia mienia np. szkoły. Uczniowie zostali również zapoznani z prawami i zasadami ochrony funkcjonariuszy publicznych – w tym dyrekcji i nauczycieli. Podczas zajęć zwrócono także uwagę na konieczność przestrzegania przez uczniów zasad i regulaminów obowiązujących w szkole.