Zupa na Plantach

To mogłeś być ty
To mogłem być ja
A kula się kręci w przestrzeni
Czy wybór czy los
Czy przepaść czy most
Kto z kim się na życie zamieni…

Grzegorz Turnau, Igor Herbut Zupa na Plantach

„Budujemy bardziej wrażliwy świat, w którym człowiek potrzebujący nie jest zostawiany sam sobie…” - to motto krakowskiej fundacji Zupa na Plantach - wspierającej ludzi w kryzysie bezdomności, dla której Szkolne Koło Wolontariatu kolejny już raz zorganizowało zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy. Zbiórka przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Udało nam się zgromadzić nie tylko dużą ilość artykułów żywnościowych, ale również ciepłą bieliznę, tak bardzo potrzebną, gdy na zewnątrz mróz. Szkolne Koło Wolontariatu pragnie podziękować wszystkim, którzy tak licznie włączyli się w naszą akcję. Dziękujemy za wrażliwość, chęć niesienia pomocy i zaangażowanie. Cieszymy się, że wspólnie udało nam się zdziałać tak wiele i że możemy być częścią tak wspaniałej inicjatywy, jaką jest Zupa na Plantach.

A czym jest Zupa…? Wszystko zaczęło się 6 lat temu od spotkania osób „domnych” i bezdomnych przy gorącej zupie na krakowskich Plantach. Dzisiaj działalność fundacji to, oprócz wspomnianych spotkań przy gorącej zupie, przede wszystkim wyjazdy streetworkingowe w miejsca niezamieszkałe, pozwalające zdiagnozować aktualne problemy i dopasować indywidualne, konkretne wsparcie doraźne w postaci ciepłej zupy, środków higienicznych, odzieży, obuwia czy wyposażenia miejsca przebywania w śpiwór, koc, plandekę, itp.

Prowadzenie Programu Zupowe mieszkanie - w 2020 r. uruchomiono „mieszkanie wspierane” oraz powiązany z nim program aktywizacji społecznej i zawodowej, w którym osoby w bezdomności starają się małymi krokami zmieniać swoje życie. Są otoczone wsparciem instruktorów aktywizacji, terapeutów i innych specjalistów. Uczestnicy programu na co dzień działają w siedzibie Zupy-Żywej Pracowni - w której współtworzą przestrzeń działań rzemieślniczych i pracują w warsztacie rowerowym. Ponadto biorą udział w różnorakich projektach i przedsięwzięciach, szczególnie na rzecz lokalnej społeczności. Dodatkowo działa Magazyn Ciepła i wsparcie rzeczowe, jak również Mobilna Biblioteka. Prowadzone są działania medialne i komunikacyjne zwiększające świadomość społeczną w temacie bezdomności oraz promujące działalność wolontariatu. Do działań wspierających działalność fundacji włączyły się znane osoby ze świata muzyki - Grzegorz Turnau i Igor Herbut, którzy skomponowali i wspólnie wykonali utwór z okazji 5 urodzin Zupy - „Zupa na Plantach”.

Kiedy więc, następnym razem, spotkasz na ulicy osobę bezdomną, pamiętaj, że warto dostrzec w drugim człowieku człowieka a nie kierować się jakimiś krzywdzącymi generalizacjami.